استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی به چه معناست | ایریتال
مقالات آموزشی

استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی به چه معناست؟ کشورهایی که بیتکوین قانونی است

در صورتی که بیت کوین در حوزه قضایی مربوطه یک کشور به عنوان ارز قانونی در نظر گرفته شود، شهروندان می‌توانند از این رمزارز به عنوان نوعی روش پرداخت استفاده کنند. بانک‌های مرکزی و قانون گذاران یک کشور عموماً تصمیم می‌گیرند که ارز قانونی در اقتصاد آنها چیست. این بدان معناست که از هر شکل ارزشی که آنها به‌عنوان یک مناقصه قانونی مناسب بدانند، می‌توان برای پرداخت هزینه کالا در مغازه‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال، اسکناس های 10 دلاری و سکه های 50 دلاری در ایالات متحده پول قانونی هستند. استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی به چه معناست؟

استفاده از بیت کوین (BTC) در مناقصه قانونی به این معنی است که وقتی شخصی می‌خواهد برای یک فنجان قهوه پول بپردازد، می‌تواند از بیت کوین برای پرداخت آن استفاده کند. بدون اعلام بانک مرکزی بیت کوین به عنوان ارز قانونی، ریسک پذیرش بیت کوین برای کالاهای فروخته شده با مغازه داران بالا خواهد بود. اگر بانک مرکزی به صراحت استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی را اعلام کرده باشد، آنگاه به شکل رسمی مبادله ارزش در اقتصاد تبدیل می‌شود.

ظهور بیت کوین و چند ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر نیز چندین بانک مرکزی را وادار کرده است تا ارزهای دیجیتال را به عنوان جایگزین قوی تری برای ارزهای فیات در نظر بگیرند. در نتیجه، بسیاری از کشورها از جمله چین، بریتانیا، ایالات متحده و هند همگی روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) کار می‌کنند.

با این کشورها، منطق پذیرش ارزهای دیجیتال دستیابی به قابلیت ردیابی و کنترل بهتر هر واحد پول در اقتصاد است. این قابلیت ردیابی به آنها کمک می‌کند تا مالیات ها را با دقت بیشتری محاسبه کنند و پولشویی ها را شناسایی کنند، اما مهمتر از آن، شناسایی هرگونه انباشت ثروت و اتخاذ سیاست هایی برای حفظ آن در اقتصادشان است.

چه عواملی پذیرش استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی را تسریع می‌کند؟

معمولاً عوامل کلان اقتصادی وجود دارد که یک کشور به دنبال مدیریت آنها از طریق پذیرش ارز به عنوان دارایی قانونی است. کشورهایی با مشکلات اساسی تری وجود دارند که تنها نسخه دیجیتالی یک ارز فیات ممکن است آنها را حل نکند. به عنوان مثال، کشورهایی مانند آرژانتین و ونزوئلا برای سال‌ها از تورم شدید رنج می‌برند و می‌توانند با نوعی ارز که ارزشی بسیار فراتر از اقتصاد خودشان به دست می‌آورد، کار کنند. کشورهایی مانند السالوادور، پاناما، گواتمالا و هندوراس نیز وجود دارند که درصد زیادی از تولید ناخالص داخلی از طریق وجوه ارسال می‌شود. این عوامل راه را برای نوعی مبادله ارزش هموار می‌کند که توسط مرزهای ملی محدود نمی‌شود. به عنوان مثال، 24.07 درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور در سال 2020 از طریق وجوه ارسال شده است.

بنابراین، کدام کشورها بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته اند و چگونه این کار را انجام داده اند؟ السالوادور اولین کشوری است که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است. جدا از عوامل اقتصاد کلان که در بالا توضیح داده شد، این کشور رهبری داشت که مایل به آزمایش بیت کوین بود. او از آن زمان سفیر وفادار این ارز دیجیتال بوده است.

دومین کشوری که استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی را پذیرفته است، جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) است. CAR از نظر منابع طبیعی مانند طلا و الماس غنی است و دارای اقتصاد 2.3 میلیارد دلاری است. با این حال، شمول مالی بسیار کم است و آنها به حواله‌ها متکی هستند. جدای از پذیرش بیت کوین، این کشور همچنین فاش کرد که 20 درصد از خزانه داری آن ها دارای سکه سانگو (SANGO) است، یک ارز دیجیتالی که نشان دهنده سلامت منابع طبیعی در کشور است.

کشورها قصد دارند با پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی به چه چیزی دست پیدا کنند؟

کشورها بر سیاست پولی موثر به عنوان اهرمی کلیدی برای مدیریت اقتصاد خود متکی هستند. بنابراین نیاز به یک ارز معتبر و توانایی مانور دادن سیاست های حول ارز در مواقع بحرانی دارند.

السالوادور و CAR هر دو تشخیص داده اند که می‌خواهند نقل و انتقال پول به کشور را ارزان تر کنند. نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، با انتقال این کشور به زیرساخت بیت کوین، 400 میلیون دلار پس انداز با حواله ها پیش بینی کرد. با استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین، پرداخت ها می‌تواند ارزان تر از روش های موجود باشد.

بر اساس اقتصاد کلان، ارزهای این کشورها به طور کلی برای حفظ ارزش در برابر دلار آمریکا تلاش کرده اند. السالوادور به استفاده از دلار به عنوان ارز خود روی آورد، اما به زودی متوجه شد که بیشتر صادراتش به ایالات متحده بوده و تضعیف دلار بیشتر از اینکه به مردمش کمک کند، ضرر دارد. برخلاف دیگر اقتصادهای آمریکای لاتین، السالوادور قبل از پذیرش دلار، تورم چندان بالایی نداشت.

برای اضافه کردن به آن، آنها هیچ کنترلی بر سیاست پولی در اطراف USD، که توسط یک نهاد متمرکز در کشور دیگر کنترل می‌شود، نداشتند. بنابراین، این کشور به دنبال بیت کوین بود تا مسائل کلیدی خود را در مورد حواله ها حل کند و در عین حال تحت تأثیر نوسانات دلار آمریکا قرار نگیرد.

چالش های پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی چیست؟

ریسک‌های نقدینگی و نظارتی در اطراف بازار کریپتو وجود دارد که یک کشور زمانی که از آن به عنوان ارز قانونی استفاده می‌کند متحمل می‌شود. از آنجایی که بازار کریپتو به شدت با بازارهای سهام ایالات متحده مرتبط است، تغییرات سیاست فدرال رزرو بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر خواهد داشت.

روایتی که بیشتر این کشورها برای پذیرش بیت کوین دارند، هزینه کمتر حواله به جمعیتی است که به شدت بدون بانک هستند. این ممکن است یک دلیل سطحی باشد زیرا اکثر این کشورها ضریب نفوذ دیجیتال و موبایل بسیار پایینی دارند. بنابراین، تا زمانی که آنها نتوانند دستگاه های خودپرداز بیت کوین را در سراسر کشور راه اندازی کنند، برای آنها عملی نیست که بیت کوین را به عنوان یک ارز پیش فرض تعیین کنند.

چالش دیگر ماهیت بی ثبات بازار کریپتو است. از آنجایی که بیت کوین بیش از 70 درصد از بالاترین رکورد خود در نوامبر 2021 سقوط کرد، السالوادور چندین خرید از این ارز دیجیتال انجام داد. با این حال، کاهش قیمت بیت کوین بی وقفه بوده است و اکثر این موقعیت ها در حال حاضر با ضرر هستند. برای خزانه‌داری کشوری که پول شهروندان را در دارایی‌های بی‌ثباتی که می‌تواند ۷۰ تا ۸۰ درصد از ارزش خود را در شش ماه از دست بدهد، مصرف کرده باشد، نمی‌توان آن را به دلیل سیاست‌های اقتصادی درستش دانست. به دلیل موقعیت های نقد ضعیف، توانایی کشور برای استقراض بیشتر از بازارهای بین المللی نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در نکته دیگر، مقررات بیت کوین تا حد زیادی توسط تنظیم کننده های ملی هدایت می‌شود. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارز دیجیتال، ممنوعیت بیت کوین در یک حوزه قضایی ملی به طور مستقیم بر وضعیت قانونی آن در حوزه قضایی دیگر تاثیر نمی‌گذارد. با این حال، زمانی که کشوری مانند ایالات متحده از طریق مقررات به ارزهای دیجیتال سخت می پردازد، بازار به آن واکنش نشان می‌دهد. اقدام قیمتی که حاصل می‌شود می‌تواند بر همه کشورهایی که از بیت کوین به عنوان ارز قانونی یا به عنوان ارز ذخیره استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد.

کدام کشورها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع می کنند؟

چندین ممنوعیت برای استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی و سایر ارزهای دیجیتال و استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر جهان وجود داشته است. چین در سال 2021 رمز ارزها را با توجه به ارز دیجیتال بانک مرکزی خود ممنوع کرد و همچنین بر استخراج بیت کوین تأثیر گذاشت. در نتیجه، نرخ هش بیت کوین در سال 2021 کاهش یافت. اما با افزایش ماینرهای بیت کوین در ایالات متحده، صنعت دوباره بازگشت.

در سال 2022، هند موضع سختی در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کرد. اگر تاریخ چیزی است که باید از آن درس گرفت، هر بار که ممنوعیتی برای این طبقه دارایی در یک نقطه از جهان وجود دارد، منطقه دیگری از این فرصت استفاده می‌کند. بنابراین، تا زمانی که یک ممنوعیت هماهنگ ارزهای دیجیتال در سراسر جهان وجود نداشته باشد، مهار رشد بیت کوین و دارایی های دیجیتال به طور کلی بسیار دشوار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا