هر آنچه باید درباره ارزهای دیجیتال بدانید | ایریتال
مقالات آموزشی

دایرة المعارف ارزهای دیجیتال و بلاک چین (هر آنچه باید از کریپتوکارنسی‌ها بدانید)

2FA (احراز هویت دو عاملی): احراز هویت دو عاملی فرآیندی است برای شناسایی کاربران یک پلتفرم که با استفاده از دو مؤلفه مختلف هویت را بررسی می‌کند. در واقع 2FA یا احراز هویت دو عاملی یک اقدام امنیتی است که کاربران را ملزم می‌کند تا هویت خود را از طریق دو نوع شناسه مختلف برای دسترسی به برنامه کاربردی، سامانه یا شبکه تأیید کنند.

51% attack: حمله 51 درصدی حمله به سیستم دفتر کل توزیع شده را می‌گویند که در آن ماینر هایی که بیش از 50% از قدرت هش را به دست می‌آورند، شبکه را کنترل می‌کنند و تراکنش‌ها را دستکاری می‌کنند.

Accidental fork: فورک تصادفی شکلی از فورک است که به دلیل خطاهای کد، نسخه های جدیدتری از بلاک‌ها در بلاک چین تولید می‌شود. 

Address: آدرس یک شناسه به‌فرد است که با یک کلید عمومی مشخص می‌شود و در واقع یک آدرس دیجیتالی را توصیف می‌کند که ارزهای دیجیتال به آن منتقل می‌شوند و ذخیره می‌شوند.

Airdrop (ایردراپ): فرآیند تخصیص و یا توزیع توکن های ارز دیجیتال به گروهی از دارندگان است.

Altcoin (آلت کوین): به کلیه ارزهای دیجیتال که بعد از بیتکوین ایجاد شدند، آلت کوین اطلاق می‌شود.

AML (ضد پولشویی):  مجموعه‌ای از اقدامات، قوانین و یا مقرراتی است که برای منع پولشویی طراحی شده است.

ASIC ماینر: ASIC ها مدارهایی با کاربرد خاص هستند که کار آنها استخراج ارز دیجیتال با سرعت بالا و مصرف برق پایین است.

Bitcoin: بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 ایجاد شد.

BCH: بیت کوین کش یک ارز رمزنگاری شده است که در نتیجه هارد فورک بیت کوین به وجود آمده است؛ این رمز ارز در سال 2017 به منظور افزایش اندازه بلاک‌ها در بلاکچین بیت کوین ایجاد شد.

Bitcoin mining (ماینینگ بیت کوین): استخراج بیت کوین فرایند ایجاد و انتشار ارز بیتکوین جدید است. این کار با تأیید و افزودن تراکنش ها به بلاک چین و دریافت پاداش انجام می‌شود.

block (بلاک): بلاک ‌ها مجموعه‌ای غیرقابل تغییر از داده‌ها هستند که بلاک چین را تشکیل می‌دهند .

block height: ارتفاع بلاک معیاری است که برای توصیف تعداد بلاک‌های اضافه شده متوالی در بلاک چین بین هر بلاک معین و بلاک جنسیس یا اولیه استفاده می‌شود.

block reward: پاداش بلاک، غرامتی است که یک ماینر می‌تواند برای ایجاد یک بلاک در بلاکچین مطالبه کند و در شبکه بیت کوین ۶/۲۵ واحد BTC است.

block size: اندازه بلاک معیاری است که مقدار داده موجود در هر بلاک معین در بلاک چین را نشان می‌دهد.

blockchain: بلاک چین یک ابزار قابل دسترسی برای عموم یا دفتر کل توزیع شده است که برای ذخیره لیستی از اطلاعات و در دنیای ارزهای دیجیتال، برای ذخیره لیست تراکنش‌های رمز ارزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

burn reserve: ذخیره سوزی در دنیای ارزهای دیجیتال، خارج کردن تعداد زیادی توکن از چرخه معاملات برای جلوگیری از تورم و کاهش ارزش آن دارایی است.

circulating supply: عرضه در گردش مقدار سکه هایی است که در بازار در گردش است یا در دست عموم می‌باشد. 

coin: سکه معمولا یک عبارت جایگزین است که برای ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. با این حال اگر بخواهیم به صورت تخصصی‌تر بگوییم، به ارزهای دیجیتال که دارای بلاکچین اختصاصی هستند سکه یا کوین و به ارزهایی که در بستر بلاک چین کوین‌های دیگر قرار دارند، توکن گفته می‌شود.

coin burn: سوزاندن سکه فرآیند برگشت ناپذیر ارسال رمزارزها به یک آدرس است که هرگز نمی‌توان آنها را بازیابی کرد.

cold storage: ذخیره سازی سرد یک روش برای نگهداری ارزهای دیجیتال است که در آن محل ذخیره و یا ولت ارز دیجیتال از اتصال به اینترنت مستقل است و در نتیجه احتمال دسترسی هکرها و سایر آسیب‌پذیری‌هایی را که یک سیستم آنلاین مستعد آن است، کاهش می‌دهد. 

cold wallet: کیف پول سرد ارز دیجیتال یک ولت است که از فناوری ذخیره سازی سرد استفاده می‌کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف پول‌های کاغذی نوعی از ولت سرد هستند.

consensus mechanism: مکانیزم اجماع اقدامات لازم برای دستیابی به توافق ماینرها بر روی داده ها، در سیستم های توزیع شده را توصیف می‌کند. به عنوان مثال مکانیزم اجماع بیت کوین، اجماع اثبات کار است.

cryptocurrency: کریپتوکارنسی ارز دیجیتالی است که در آن از تکنیک‌های رمزگذاری برای کنترل تولید واحدهای ارز و تأیید انتقال وجوه استفاده می‌شود که مستقل از یک واحد مرکزی واحد عمل می‌کند. 

cryptocurrency exchange: صرافی ارز دیجیتال پلتفرمی است که به کاربران امکان معامله ارزهای دیجیتال با سایر رمزارزها و ارز فیات را فراهم می‌کند.

DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز): سازمانی بود که برای تجمیع سرمایه‌ها برای توسعه فناوری‌هایی که از مدل‌های تجاری غیرمتمرکز جدید پشتیبانی می‌کردند، راه‌اندازی شد. پس از هک شدن در اواخر سال 2016 این سازمان متوقف شد.

DAPP (برنامه غیرمتمرکز): برنامه‌ای است که روی یک شبکه غیر متمرکز مانند اتریوم (Ethereum) اجرا می‌شود.

DEX (صرافی غیرمتمرکز): DEX یک صرافی ارز دیجیتال است که بر اساس اصل P2P عمل می‌کند، یعنی به صورت غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را معامله کنند.

digital currency (ارز دیجیتال): پول الکترونیکی یا پول دیجیتال) نوعی ارز غیر فیزیکی است، یعنی به صورت اسکناس یا سکه‌ای وجود ندارد و فقط از طریق وسایل الکترونیکی قابل انتقال است. ارزهای دیجیتال معمولاً امکان تراکنش های آنی و انتقال پول بدون مرز را فراهم می‌کنند.

digital payment: پرداخت دیجیتال یک تراکنش پولی مبتنی بر رایانه است که به صورت الکترونیکی بر روی یک دستگاه الکترونیکی قابل انجام است.

digital wallet: کیف پول دیجیتال یک فضای الکترونیکی است برای ذخیره دارایی افراد که امکان پرداخت‌های الکترونیکی را نیز فراهم می‌کند. با استفاده از کیف پول دیجیتال، کاربران می‌توانند پول دیجیتال را به صورت آنلاین با رایانه و یا تلفن همراه خود خریداری کنند. برخی از کیف پول‌های دیجیتال امکان انتقال پول بین کاربران را نیز فراهم می‌کنند.

double spending: دابل اسپندینگ یعنی دو بار خرج کردن پول و  فرآیندی است که یک کاربر از نقص در سیستم رمزارز استفاده می‌کند تا یک کوین را دو بار خرج کند.

electronic payment: پرداخت الکترونیکی پرداختی است که توسط یک نفر به طرف دیگر از طریق وسایل الکترونیکی و بدون دخالت مستقیم کارکنان انسانی مانند کارمند بانک و به جای استفاده از پول نقد یا چک و حضوری انجام می‌شود.

ERC-20: استاندارد ERC-20 لیستی از قوانینی است یک روی یک توکن باید پیاده سازی شود تا بتواند روی اکوسیستم اتریوم فعالیت داشته باشد.

Ethereum: اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین برای برنامه هایی است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند.

FOMO: فومو مخفف عبارت «Fear Of Missing Out» است و به معنای اضطراب فرصت‌های سودآور سرمایه گذاری می‌باشد.

Fork: فورک یک شکاف در یک بلاک چین است که منجر به ایجاد دو بلاک چین مجزا می‌شود. فورک ها می‌توانند ناشی از حمله 51 درصدی، خطا در کد برنامه، یا مجموعه‌ای جدید از قوانین برای فرآیند اجماع باشند.

FUD: اصطلاح FUD مخفف کلمات Fear, Uncertainty و Doubt است که احساسات منفی را توصیف می‌کند.FUD اغلب عمداً توسط شخصی یا گروهی از افراد ایجاد می شود که می‌خواهند قیمت یک سکه یا توکن کاهش یابد.

Gas: هزینه تراکنش ها در شبکه اتریوم است.

Gas limit: حداکثر مقدار گس است که یک کاربر مایل است برای یک تراکنش خاص در شبکه اتریوم خرج کند.

Gwei: واحد ارز دیجیتال اتر است و هر واحد اتر معادل 1000000000 Gwei می‌باشد.

Halving: هاوینگ بیت کوین فرآیند نصف شدن و کاهش پاداش‌ بیتکوین در هر بلاک استخراج شده به منظور کاهش تورم است. در فرآیند هاوینگ بیت کوین پاداش استخراج هر 210000 بلاک نصف می‌شود.

Hard cap: هارد کپ حداکثر تعداد سکه هایی است که قرار است ایجاد شوند (به عنوان مثال هاردکپ بیت کوین 21 میلیون واحد است).

hard fork: هارد فورک نوع خاصی از یک فورک است و‌ زمانی رخ می‌دهد که توسعه دهندگان یک بلاک چین تصمیم می‌گیرند تغییراتی در کد آن شبکه ایجاد کنند. این تغییرات به منظور بهبود نقص‌های بلاک چینی قدیمی‌تر ایجاد می‌شوند. برخلاف یک سافت فورک، هارد فورک مستلزم آن است که همه نودها به نسخه جدید ارتقاء یابند. 

HODL: هادل، هولد یا هودل کردن اصطلاحی عامیانه است که در جامعه ارزهای دیجیتال به معنای نگهداری یک ارز دیجیتال به جای فروش آن است.

hot storage: ذخیره‌سازی داغ روشی برای نگهداری ارزهای دیجیتال است که در آن رمزارزها در فضایی ذخیره می‌شوند که به اینترنت متصل است. 

hot wallet: کیف پول داغ یک کیف پول ارز دیجیتال است که از فناوری ذخیره سازی داغ استفاده می‌کند.

IEO یا ICO: کلمه IEO مخفف Initial Exchange Offering است و به معنی عرضه اولیه از طریق صرافی ارز دیجیتال می‌باشد. عرضه اولیه سکه (Initial Coin offering) یا ICO نیز یک روش جذب سرمایه و سرمایه گذاری هست که یک شرکت پیش از راه اندازی کامل پروژه دست به پیش فروش توکن های آن پروژه می‌زند.

KYC: مشتری‌ات را بشناس یا Know your customer، مجموعه‌ای از اصول برای شناسایی و تایید هویت مشتریان است تا مقررات مبارزه با پولشویی اجرا شوند و کاربران احراز هویت شوند.

ledger: لجر یا دفتر کل یک سیستم از اطلاعات برای ثبت و جمع آوری معاملات اقتصادی است. در سیستم بانکداری دفتر کل دفتر اصلی بانک بود که کلیه سوابق حساب‌ها را در اختیار داشت.

Ledger Nano: لجر نانو یک کیف پول سرد USB و محبوب برای ذخیره ارزهای دیجیتال است.

Lightning Network: شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت است که امکان تراکنش های سریع تر و در نتیجه سطوح بالاتری از مقیاس پذیری را امکان پذیر می‌کند.

Litecoin: لایت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و پروژه نرم افزاری منبع باز است که در سال 2011 در Gibthub منتشر شد. یک تفاوت اصلی لایت کوین با بیت کوین مدت زمان تولید بلاک های جدید است که در لایت کوین کمتر طول می‌کشد.

market cap: ارزش بازار به ارزش کل بازار سهام یک شرکت اشاره دارد. در زمینه ارزهای دیجیتال، ارزش کل یا مارکت کپ، ارزش توکن ها یا سکه های در گردش یک پروژه را نشان می‌دهد.

MetaMask: متامسک یا کیف پول متاماسک یک افزونه مرورگر برای دسترسی به dapps است و می‌تواند به عنوان یک کیف پول دیجیتال ارز دیجیتال عمل کند.

Miner: ماینر شخصی است که به استخراج ارز دیجیتال مشغول است.

Mining: استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ فرآیند بررسی تراکنش ارزهای دیجیتال، ایجاد یک بلاک جدید و در نتیجه دریافت پاداش و تولید کوین‌ها یا توکن های جدید است.

mobile payment: پرداخت موبایلی، پرداخت دیجیتالی از طریق دستگاه تلفن همراه است به طوری که تراکنش می‌تواند مستقل از موقعیت جغرافیایی شخص انجام دهنده معامله، انجام شود.

Mooning: وقتی که قیمت یک رمز ارز به صورت ناگهانی رشد چشمگیری می‌کند اصطلاحا می‌گویند آن ارز دیجیتال به ماه رفته است؛ در واقع یعنی قیمت به صورت نجومی بالا می رود.

NFT: توکن غیر قابل تعویض یعنی توکنی که حاوی اطلاعات منحصر به فردی است.

Node: نود یا گره دستگاهی در شبکه است که بخشی از یک DLT را نشان می‌دهد و وظایف خاصی مانند نگهداری یک نسخه از دفتر کل یا بخش‌هایی از آن، پردازش تراکنش‌ها و غیره را انجام می‌دهد.

Non-fungible: غیر قابل تعویض نوعی دارایی است که نمی‌توان آنها را با دارایی‌های دیگری از نوع مشابه یا یکسان مبادله کرد. NFT ها نوعی توکن غیرقابل تعویض هستند.

off chain: تراکنش off chain یک تراکنش خارج از یک دفتر کل توزیع‌شده مانند بلاک چین است که نیازی به تایید ندارد و معمولا سریعتر از یک تراکنش زنجیره ای انجام می‌شود.

On chain: درون زنجیره‌ای یک ویژگی برای تراکنش‌ها است که نشان می‌دهد آنها در یک دفتر کل توزیع‌شده مانند بلاکچین رخ می‌دهند. یک تراکنش درون زنجیره به طور منظم کندتر از یک تراکنش خارج از زنجیره است.

open source: متن باز بودن یک پروژه یعنی کد منبع آن نرم افزار برای همه در دسترس است.

P2P (همتا به همتا): شبکه همتا به همتا (Peer to Peer) ساختاری است که در آن دو یا چند رایانه با هدف به اشتراک گذاشتن اطلاعات یا منابع به یکدیگر متصل می‌شوند. در این شبکه نود‌ها می‌توانند بدون نیاز به یک سرور مرکزی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

paper wallet: کیف پول کاغذی نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که دارای ذخیره سازی سرد می‌باشد.

payment gateway: درگاه پرداخت یک سرویس تجاری است که امکان انجام تراکنش با کارت اعتباری، کارت نقدی، پی پال، ارزهای دیجیتال و غیره را برای مشتریان فراهم می‌کند.

PoS: اجماع اثبات سهام یک فرآیند اجماع است که مشارکت‌کنندگان شبکه با قفل کردن مقدار مشخصی از دارایی خود می‌توانند در فرآیند بررسی تراکنش‌های آن شبکه شرکت کنند. «سهام» یا دارایی قفل شده مقدار مشخصی از توکن‌های مورد استفاده در شبکه است که برای مدت کوتاهی به منظور رای دادن و اجماع به عنوان وثیقه قرار داده می‌شود. هر چه تعداد سکه‌ها یا توکن‌های بیشتری در اختیار یک ماینر باشد، قدرت استخراج او بیشتر خواهد بود.

PoW: اجماع اثبات کار یک فرآیند اجماع در استخراج ارز دیجیتال است که نیاز به توان سخت افزاری زیادی برای تایید تراکنش‌ها دارد. ماینینگ توسط شبکه هایی که از اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند از نظر زمان و یا منابع بسیار پرهزینه است.

private key: کلید خصوصی یک رشته کد و عدد است که به صورت محرمانه نگهداری می‌شود. کلید خصوصی در واقع حکم رمز عابر بانک شما را دارد و باید با دل و جان مراقبش باشید.

public key: کلید عمومی یک رشته کد شناخته شده عمومی است که به یک کلید خصوصی مربوط می‌شود. کلید عمومی به نوعی حکم شماره کارت بانکی شما و کلید خصوصی نیز حکم رمز آن را دارد.

Pump و Dump: نوعی دستکاری بازار است که در آن قیمت یک کوین یا توکن به طور مصنوعی افزایش یا کاهش می‌یابد.

ROI: نرخ بازگشت سرمایه معیار عملکردی است که برای ارزیابی کارایی یک سرمایه گذاری بر حسب میزان بازده سرمایه گذاری نسبت به هزینه اولیه استفاده می‌شود.

Satoshi Nakamoto: ساتوشی ناکاموتو (SATS) نام مستعار فرد یا گروهی است که بیت کوین را ایجاد کردند.

Scam: کلاهبرداری یا فریب عمدی برای سلب حق شخص دیگری و کسب سود غیرقانونی است. در دنیای ارزهای دیجیتال، انواع مختلفی از کلاهبرداری وجود دارد، از ICOهای فریبنده گرفته تا کارمزدها و هزینه های غیرقابل توجیهی که توسط مقررات غیرقانونی دریافت می‌شود.

security token: توکن امنیتی یک دارایی برای سرمایه گذاری است که ویژگی یک اوراق بهادار را دارد، یعنی با پیش بینی سودهای آتی به شکل سود سهام، خریداری می‌شود.

Sharding: شاردینگ نوعی تقسیم بندی پایگاه داده است که پایگاه داده های بزرگ مانند بلاک چین را به بخش های کوچکتر و سریعتر به نام شارد تقسیم می‌کند.

Shitcoin: شت کوین نوعی سکه یا توکن است که هیچ ارزش یا کاربردی ندارد.

smart contract: قرارداد هوشمند یک قرارداد آنلاین مبتنی بر اتریوم است و طوری برنامه ریزی شده است که بدون هیچ گونه امکان خرابی، سانسور، تقلب یا دخالت شخص ثالث اجرا شود.

soft fork: سافت فورک نوعی خاصی از فورک است و زمانی رخ می‌دهد که توسعه دهندگان یک بلاک چین تصمیم می‌گیردند که تغییراتی در کد آن شبکه ایجاد شود. بر خلاف هارد فورک، سافت فورک فقط نودها را مستلزم می‌کند تا به نسخه جدید کد ارتقاء یابند.

software wallet: کیف پول نرم افزاری یک کیف پول دیجیتالی است که به عنوان یک برنامه کاربردی در رایانه یا تلفن همراه وجود دارد و معمولاً از فناوری ذخیره سازی داغ استفاده می‌کند.

 Solidity: سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که قراردادهای هوشمند را می‌توان با آن نوشت و روی پلتفرم‌های مختلف DLT اجرا کرد.

Stable coin: ارزهای دیجیتال پایدار سکه‌هایی هستند  که درگیر نوسانات قیمتی شدید مثل بیت کوین و اتریوم نمی‌شوند.

Token: توکن‌ها رمز ارزهایی هستند که در بلاک چین ارزهای دیگر میزبانی می‌شوند و معمولاً توسط یک ICO وارد بازار می‌شوند. معمولاً توکن‌ها روی شبکه اتریوم قرار می‌گیرند.

Total supply: عرضه کل مقدار کوین یا توکن موجود در بازار است. عرضه کل از تفریق رمز ارز استخراج شده منهای ارز سوزانده شده به دست می‌آید.

TPS: این معیار مخفف عبارت Transactions per second است و نشان دهنده تعداد تراکنشی است که یک سیستم می‌تواند در ثانیه پردازش کند.

Trading bot: ربات تریدر یا بات معاملاتی برنامه‌ای است که اغلب از طریق یک API مستقیماً به صرافی‌های رمزنگاری متصل می‌شود و برای تجارت ارزهای دیجیتال بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعریف‌شده برنامه‌ریزی می‌شود.

Transaction fee: کارمزد تراکنش یا فی هزینه ای است که کاربر باید برای انجام تراکنش در یک سیستم خاص به یک واسطه بپردازد. کارمزد معاملات ارزهای دیجیتال معمولاً بر اساس درصدی از سفارش محاسبه می‌شود.

Unbanked: اصطلاح بدون بانک افرادی را توصیف می‌کند که اغلب از بانک‌ها یا مؤسسات مالی استفاده نمی‌کنند زیرا به خدمات بانکی دسترسی ندارند.

Utility token: یک توکن ابزاری یک دارایی است که به منظور تأمین بودجه توسعه یک سیستم فناوری اطلاعات و یا کسب و کار صادر می‌شود و معمولاً می‌تواند بعداً برای خرید کالاها یا خدمات ایجاد شده توسط صادرکننده آن توکن مورد استفاده قرار گیرد.

Vitalik Buterin: ویتالیک بوترین یک توسعه دهنده روسی-کانادایی است که بیشتر به عنوان یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم (Ethereum) شناخته می‌شود.

Whale: نهنگ اصطلاحی است که برای توصیف شرکت‌کنندگانی در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود که به اندازه کافی بزرگ هستند تا بتوانند بر آن تاثیر بگذارند. در واقع نهنگ‌ها افرادی هستند که دارای ارز دیجیتال زیادی، به عنوان مثال بیش از ۱۰ هزار بیت کوین هستند.

white paper: کاغذ سفید یک گزارش درباره پروژه است که هدف آن آموزش به خواننده در مورد یک موضوع خاص مانند اهداف و ویژگی‌های آن پروژه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا