حساب پس انداز کریپتو چیست؟ | ایریتال
مقالات آموزشی

نحوه کسب سود از حساب های پس انداز کریپتو

صنعت کریپتوکارنسی به توسعه دهندگان و سرمایه گذاران این فرصت را داده است تا ابزارهای مالی جدیدی را معرفی کنند که گزینه های فراوانی را برای کسب درآمد غیرفعال فراهم می‌کند. صرفاً نگه داشتن رمزارز به سرمایه گذاران صبور این شانس را می‌دهد که در طول سال ها سود کسب کنند. با این حال، راه‌های مختلفی برای افزایش دارایی‌های کریپتو، حتی در بازارهای نزولی وجود دارد. امروزه سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال می‌توانند با یافتن یک صرافی ارز دیجیتال یا DApp که یک حساب پس انداز کریپتو ارائه می‌دهد، از طریق وام‌دهی کریپتو سود کسب کنند.

به غیر از استیکینگ حساب‌های پس‌انداز کریپتو به سرمایه‌گذاران خرده‌فروش اجازه می‌دهند تا در صورت موافقت با قرض دادن سکه‌ها یا توکن‌های خود، وجوه خود را با کسب سود در دارایی‌های رمزنگاری که در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال خاص سپرده‌گذاری می‌کنند، جمع کنند. حساب‌های پس انداز کریپتو جذاب هستند زیرا بازدهی بسیار بالاتری را نسبت به حساب‌های پس‌انداز بانکی سنتی توزیع می‌کنند، با توجه به اینکه میانگین نرخ بهره اعمال شده توسط یک حساب پس انداز کریپتو می‌تواند تا 7.5 درصد در مقابل میانگین 0.06 درصد حساب‌های پس‌انداز بانکی باشد.

تفاوت در نرخ‌های بین حساب‌های پس‌انداز رمزنگاری و سنتی تا حدودی قابل توجه است، اما با خطرات بالاتر مرتبط با خدمات همراه است. در اینجا نحوه دسترسی به حساب‌های پس‌انداز کریپتو، نرخ‌های بهره و شرایط سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال و خطرات مرتبط با این نوع ابزار مالی را درمی‌یابیم.

حساب پس انداز کریپتو چیست؟

حساب پس انداز کریپتو معمولاً یک سرویس پلتفرم DeFi است که به شما امکان می‌دهد از دارایی‌های دیجیتالی که سپرده‌گذاری کرده‌اید و موافقت کرده‌اید در ازای بازپرداخت وام بدهید، سود کسب کنید. این سرویس مشابه یک حساب پس انداز بانکی است که پول شما را برای مدت معینی به سایر مشتریان یا مؤسسات مالی قرض می دهد و برای آن خدمات به شما سود می‌دهد.

طبق تعریف، فناوری بلاک چین، کاربران را تشویق می‌کند تا از شخص ثالث مستقل شوند. با این حال، شرکت‌های واسطه تبدیل به یکی از اجزای ضروری صنعت شده‌اند که حساب‌های پس‌انداز رمزنگاری را برای کسانی که می‌خواهند بدون تلاش زیاد برای یادگیری فرآیندهای پیچیده و سنگین، از مزایای این فناوری لذت ببرند، بهره‌مند شوند.

به غیر از راحتی، این شرکت‌ها برخی از ریسک‌های مربوطه را نیز متحمل خواهند شد و در صورت وقوع رویدادهای نامطلوب مانند ورشکستگی، ابتدا به سپرده‌گذاران پرداخت خواهند شد. برخی از شرکت ها تحت حمایت بیمه هستند و برای محافظت از مشتریان خود با متولیان معتبر کار می کنند.

حساب پس انداز ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که دارایی های رمزنگاری خود را به یک حساب پس انداز واریز می‌کنید، از روز اول شروع به کسب سود می‌کنید. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده محبوب را می‌توان در حساب پس انداز کریپتو استفاده کرد که بیشترین آنها بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و لایت کوین (LTC) است، در حالی که بسیاری از آنها به نرخ بهره در استیبل کوین هایی مانند تتر و USD Coin علاقه دارند.

با واریز دارایی‌های رمزنگاری خود به یک حساب پس‌انداز، به طور رسمی به پلتفرم این حق را می‌دهید که از پول شما برای هر هدفی، از وام دادن گرفته تا سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌گذاری آن از طرف شما، استفاده کند. در درجه اول، از آن برای وام دادن استفاده می شود تا بازدهی بالایی کسب کند، که برخی از آنها به عنوان پرداخت سود معمولی به شما پرداخت می‌شود.

اگر بپذیرید رمزارز خود را برای مدتی قفل کنید یا یک توکن مخصوص پلتفرم را نگه دارید، حساب‌های پس‌انداز کریپتو ممکن است به شما نرخ‌های مطلوب‌تری ارائه دهند. به عنوان مثال، Nexo نرخ بهره را تا 4 درصد برای دارندگان توکن حاکمیتی پلتفرم افزایش می دهد.

چگونه در یک طرح حساب پس انداز کریپتو سرمایه گذاری کنیم؟

هنگامی که می‌خواهید در یک طرح پس انداز ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، اولین قدم این است که حساب مناسب خود را انتخاب کنید و به شرح زیر باید ایجاد حساب پس انداز کریپتو را شروع کنید:

  • پلتفرم ارز دیجیتال مورد اعتماد خود را انتخاب کنید که نرخ های بهره واقعی را ارائه می‌دهد.
  • ارز دیجیتال را به این پلتفرم انتخابی منتقل کنید.
  • چند مرحله ساده را برای واریز دارایی های رمزنگاری خود به یک حساب پس انداز دنبال کنید. معمولاً، این مراحل ساده هستند و شما از طریق این فرآیند توسط پلتفرم هدایت می‌شوید.
  • انتخاب کنید که آیا می‌خواهید دارایی خود را برای مدت زمان محدودی سپرده گذاری کنید یا زمانی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد رمز ارز خود را در هر زمانی برداشت کنید.
  • از روز اول شروع به کسب سود کنید.

میزان سودی که می‌توانید با یک حساب پس انداز کریپتو به دست آورید تا حد زیادی به پلتفرم و ارز دیجیتالی که برای سپرده گذاری انتخاب می کنید بستگی دارد. نرخ بهره ارائه شده توسط این سرویس نیز بر اساس شرایط بازار تعیین می‌شود و معمولاً به ارز دیجیتالی که سپرده گذاری کرده اید پرداخت می‌شود.

در حالی که نرخ‌های بهره بالای آن‌ها می‌تواند شما را مجذوب کند، باید در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری‌تان با آن‌ها چقدر امن است. انتخاب بهترین حساب پس انداز کریپتو صرفاً با مقایسه نرخ بهره پرداختی نیست، بلکه اطمینان از اینکه سرمایه‌گذاری شما تا حد امکان امن است.

به یاد داشته باشید، آنها حافظ دارایی های رمزنگاری شما هستند، به این معنی که با نگه داشتن وجوه شما، حتی می‌توانند شما را از برداشت آنها یا تاخیر در روند برداشت بازدارند، که ممکن است در صورت تغییر ارزش دارایی رمزنگاری شده در این مدت، ضرری برای شما به همراه داشته باشد.

خطرات حساب پس انداز کریپتو

این حساب‌های پس‌انداز بازدهی بالاتری را ارائه می‌دهند زیرا ریسک بیشتری دارند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند سرعت برداشت دارایی های خود را محدود کنند و در مواقع دشواری، ممکن است به مشتریان اجازه ندهند که دارایی های خود را برداشت کنند.

در ازای این محدودیت ها و ریسک مرتبط، این حساب های پس انداز برای یک سرمایه گذار بسیار جالب تر از یک حساب بانکی معمولی است. با این حال، برای اینکه این حساب‌ها سود بالایی داشته باشند که در برخی موارد ممکن است بیش از 20٪ باشد، باید تعجب کنید که چگونه پول شما در پس‌زمینه به کار می‌رود.

سخن پایانی

دنیای رمز ارزها در حال پیشرفت است و احتمالاً در طول سال‌ها دستخوش تغییرات مستمری خواهد شد، به‌ویژه از نظر مقررات، که بر نحوه مدیریت حساب‌های پس‌انداز کریپتو نیز تأثیر خواهد گذاشت. در ژوئن 2022، مسائل مربوط به پلتفرم‌های پیشرو وام‌دهی رمزنگاری مانند Block.Fi و Celsius نگرانی‌های بیشتری را در مورد آینده حساب‌های پس‌انداز ارز دیجیتال و خدمات مشابه مرتبط با ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. اگر می‌خواهید حساب پس‌انداز ارز دیجیتال باز کنید و ریسک‌های مرتبط با احتمال بازدهی بالا را بسنجید، باید احتیاط و دقت لازم را داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا